Co w razie odmowy zawarcia umowy o dofinansowanie: protest czy skarga do sądu?
Rozstrzygnięcie konkursu i pozytywna ocena wniosku to nie koniec starań przedsiębiorców o środki unijne. Podstawą udzielenia wsparcia jest umowa. Jakie działania należy podjąć, jeżeli instytucja odmówi zawarcia umowy o dofinansowanie projektu?
Pozytywna ocena projektu kieruje wniosek na kolejny etap weryfikacji, poprzedzający zawarcie umowy o przyznanie środków unijnych. W każdym regulaminie naboru zawiera się opis czynności lub dokumentów, wymaganych na potrzeby podpisania umowy. Niezależnie od dokonanej oceny, organ może ponownie sprawdzić spełnienie kryteriów (warunków) konkursowych.
Istotny stan w dacie podpisania umowy
O dofinansowaniu nie decyduje sytuacja faktyczna zaistniała w chwili złożenia wniosku o dofinansowanie lub okoliczności w chwili oceny merytorycznej projektu, a także fakty z chwili ogłoszenia wyników konkursu. Przesądzający jest stan faktyczny istniejący w dacie podpisywania umowy o dofinansowanie. Sytuacja z daty umowy musi być zgodna z obowiązującymi przepisami, w tym regulacjami konkursu (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 marca 2020 r., sygn. I GSK 251/20). W związku z tym ewentualne umieszczenie projektu na liście projektów wybranych do dofinansowania nie stanowi wiążącego przyrzeczenia (zobowiązania) zawarcia umowy (wyrok NSA z 5 grudnia 2019 r., sygn. I GSK 1880/19).
Rozstrzygnięcie konkursu uznaje się zatem jako urzędowe potwierdzenie uzyskania ekspektatywy dofinansowania, z uwagi na uzyskanie odpowiedniej liczby punktów lub spełnienie kryteriów. Konstytutywne przyznanie środków publicznych następuje w momencie podpisania umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta